Profesyonellerin Tercih Ettiği E-Ticaret Alt YapısınıHemen Kullanmaya başlayın!
0850 259 33 33 - 7/24
İletişime Geçin

Farktör ile E-ticarete "Teknolojik Dokunuş"

Türkiyenin En Gelişmiş E-Ticaret Platformu “Farktör’de”
farktorPhoto
blogImage
Eğitim
E-Ticaret için En İyi SEO Uygulamaları

Anahtar kelimeleri akıllıca kullanın ve cihazlar arası sayfa içeriğini optimize ederek daha fazla trafik çekin ve satışlarınızı artırın.

Her saat, milyonlarca insan ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetleri bulmak için araştırma yapıyor ve çoğu insan sonuçların ilk sayfasını geçmiyor. Küçük bir işletme sahibi olarak işinizi nasıl pazarlayacağınızı araştırırken, muhtemelen"arama motoru optimizasyonu" ya da SEO terimiyle karşılaşmışsınızdır. Bu, genellikle Google'da (arama motorları arasında açık ara en büyük pazar payına sahip olan) arama sıralamanızı iyileştirmek için web sitenizin içeriğini ve yapısını ayarlama sürecidir.

Bir e-ticaret işletme sahibi olarak, aynı müşteriler için yarışan tonlarca rakibiniz olduğunu zaten biliyorsunuz. Daha fazla müşteri kazanmak istiyorsanız, insanların işletmeniz hakkında bilgi sahibi olmadan bile ürünlerinizi ve hizmetlerinizi çevrimiçi olarak bulabilmeleri gerekir. SEO, potansiyel müşterilerin sorunlarına çözüm ararken veya zaten ihtiyaç duyduklarını bildikleri ürün veya hizmetleri ararken sizi çevrimiçi olarak bulmalarına yardımcı olabilir.

Etkili bir e-ticaret SEO stratejisini e-ticaret planınıza ve web sitenize dahil etmek, trafiğinizi artırır, işletmenize daha fazla göz çeker ve daha fazla gelir elde etmenizi sağlar. Başlamak için, SEO'nun nasıl çalıştığını bilmelisiniz. Web siteniz için en iyi e-ticaret SEO uygulamaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

SEO Nedir?

E-ticaret SEO'su, diğer web siteleri için olan SEO ile çok benzerdir. Amacınız, interneti tarayan botlara web sayfanızın bir arama terimine en uygun olan olduğunu göstermektir. Bu, e-ticaret mağazanız için ödeme yapmadığınız organik trafik (ücretsiz trafik) oluşturmanın yoludur.

Etkili bir e-ticaret SEO, sayfanızı bir Google arama motoru sonuç sayfasının (SERP) en üstüne, ücretli reklamların hemen altına ve sponsorlu yan içeriklerin yanına çıkarabilir, bunun için herhangi bir ödeme yapmanıza gerek kalmaz; sadece zaman ve çaba yatırımı gerektirir.

Google ve diğer arama motorları siteleri tararken, SEO'daki sıralamayı belirlemek için bir dizi faktörü göz önünde bulundururlar, bunlar arasında:

-Sitenizde ilgili anahtar kelimelerin ne sıklıkla kullanıldığı
-Bu anahtar kelimelerin hangi bağlamda kullanıldığı
-Sitenizin içeriğinin ne kadar otoriter olduğu
-Sitenizdeki bağlantıların kalitesi
-Diğer sitelerin sayfanıza ne sıklıkla geri bağlantı yaptığı
-Bu diğer sitelerin ne kadar otoriter olduğu

SEO, iki kategoriye ayrılır: sayfa içi SEO ve sayfa dışı SEO. Sayfa içi SEO, web sitenizde doğrudan bulunan unsurları içerir; kullandığınız anahtar kelimeler, bağlantı kurduğunuz kaynaklar, içeriğinizin yapısı ve sayfa biçimlendirmesi gibi. Sayfa dışı SEO, diğer kaynaklardan sitenize yapılan geri bağlantılar gibi dış unsurları kapsar.

E-Ticaret için En İyi SEO Uygulamaları

Web siteniz için hedefiniz, sayfa içi ve sayfa dışı e-ticaret SEO'yu birleştirerek arama motoru sonuçlarının ilk sayfasında mümkün olan en yüksek pozisyonu elde etmektir — verilere göre tıklamaların %67'si ilk 5 listeye gidiyor. Sayfa içi e-ticaret SEO'nun ele alınması en kolay bölümlerinden biri anahtar kelimelerinizdir. Sıralamanızı iyileştirmek ve web trafiğinizi artırmak için bu e-ticaret SEO ipuçlarını inceleyin.

Ödevinizi Yapın

E-ticaret SEO anahtar kelime araştırması, bir blog gibi diğer sayfa türleri için yapılan anahtar kelime araştırmalarından biraz farklıdır. E-ticaret anahtar kelimeleri, satın alma niyeti ve ürün açıklamalarına yöneliktir. Amacınız, sadece en üst arama sonuçlarında değil, aynı zamanda en üst alışveriş arama sonuçlarında da SEO sıralaması kazanmaktır.

Anahtar kelimeleri akıllıca kullanın

2017'de Google, Panda güncellemesini başlattı. O zamandan beri, algoritması yüksek kaliteli içeriği sonuçlarının en üstüne çıkarıyor ve sistemi manipüle etmek için anahtar kelimelerle dolu içerikleri geriye itiyor. E-ticaret mağaza sayfanızı, mantıklı olmayan yerlerde bile anahtar kelimelerle doldurursanız, müşteriniz için kötü bir kullanıcı deneyimi (UX) yaratır. Anahtar kelime doldurma, düşük kaliteli içeriği gösterir ve Google'ın Panda algoritması, bunu yapan sayfaları daha düşük sıralamalara iterek cezalandırır.

Sitenizin belirli bir kategorideki en iyi, en değerli sonuç olmasını istiyorsunuz. Bunun bir parçası da uygun anahtar kelimeleri uygun şekilde kullanmaktır - temelde, bir bilgisayar gibi değil, insan gibi yazın.

Google ve Amazon önerilerini kullanın

Google veya Amazon gibi sitelerden gelen otomatik tamamlama önerileri, hedeflemek için doğru anahtar kelimeleri bulmada büyük yardımcı olabilir. Örneğin, atletik ayakkabı satıyorsanız, Google'a "en iyi atletik ayakkabı" veya sadece "en iyi ayakkabı" yazarak ne tür önerilen aramaların çıktığını görün.

"En iyi ayakkabı" için önerilen aramalar arasında "hemşireler için en iyi ayakkabılar", "düz ayaklar için en iyi ayakkabılar" ve "yürüyüş için en iyi ayakkabılar" bulunuyor. Bu anahtar kelimeleri, Google'ın tarayıcılarının (sayfalardaki ilgili içerikleri arayan botlar) sayfanızın bu terimler için iyi bir sonuç olduğunu bilmeleri için, ürün açıklamalarınıza ve mağaza sayfanıza uygun yerlerde kullanabilirsiniz.

Bunu, hedef kitleniz olan koşucuların ne arayacağına genişletebilirsiniz. Hipotetik ayakkabı mağazanızın "koşu için en iyi ayakkabılar", "erkek koşu ayakkabıları", "kadın koşu ayakkabıları" gibi terimler için iyi bir sıralamada olmasını isteyeceksiniz.

En İyi Anahtar Kelimeleri Hedefleyin

Hangi anahtar kelimelerin hedeflenmesi gerektiğini belirleyen dört faktör vardır.

Hacim: Bir anahtar kelimenin ortalama olarak ne kadar sıklıkla arandığı - daha fazla arama, sitenize daha fazla potansiyel trafik anlamına gelir.
Rekabet: Aynı anahtar kelimeye sahip sitelerin sayısı ve bu kelimenin ne kadar yaygın olduğu - daha az rekabet, bu terim için yüksek sıralamada olma olasılığınızı artırır.
İlgili Olma: Anahtar kelimenin ürününüz veya hizmetinizle ne kadar yakından ilgili olduğu - yalnızca ürününüzle gerçekten uyumlu anahtar kelimeleri dahil ettiğinizden emin olun.
Niyet: İnsanların arama yaparken ne bulmayı amaçladıkları - e-ticaret SEO için, insanların belirli ürünleri satın alırken arayabilecekleri anahtar kelimeleri kullanın, örneğin "kadınlar için 37 numara koşu ayakkabısı"

Hedeflemeniz gereken tatlı nokta, yüksek arama hacmi ancak düşük orta arama rekabetidir. Mağazanız için "ayakkabı" anahtar kelimesini seçerseniz, bu ürününüzle ilgili olabilir, ancak yalnızca Google'da 5 milyar sonuç verir. Çok yüksek arama rekabetine sahip bir anahtardır.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, genellikle 3 ila 4 kelimeden oluşur ve kapsamı büyük ölçüde daraltır. Anahtar kelime ne kadar uzun olursa, o kadar spesifik olur ve rekabeti o kadar az olur.

Tüm işi kendiniz yapmanız gerekmez. Müşterileriniz için en uygun olan yüksek sıralamalı anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olacak araçlar kullanabilirsiniz. Ubersuggest, belirli bir alan veya endüstri ifadesi için en iyi anahtar kelimeleri ücretsiz olarak gösterir. Mozbar, anahtar kelime rekabetini gösterebilir. Biraz daha bütçeniz varsa, SEMrush gibi ücretli bir araç denemek isteyebilirsiniz.

Doğru anahtar kelimeleri bulduktan sonra, doğal olarak kullanılabilecekleri ve mantıklı oldukları her yerde kullanın.

-Sayfa metni
-Ürün açıklamaları
-URL'niz
-Başlıklar
-Resim alt metinleri

Sayfa İçi SEO'nuzu Optimize Edin

Doğru anahtar kelimeler, arama sonuçlarının zirvesine ulaşma yolculuğunuzda size büyük bir yol kat ettirebilir, ancak sayfa içi e-ticaret SEO'nuzun geri kalanının da katkıda bulunmasını isteyeceksiniz.

Anahtar kelime optimizasyonunun yanı sıra, sayfa içi SEO şu unsurları içerir:

Mobil Optimizasyon
Site Yapısı
Kullanılabilirlik
İç Bağlantılar

Sitenizin tasarımının mobil dostu olduğundan emin olun. Mağazanız, kullanıcının gördüğü her ekran boyutuna yanıt veren ve uyarlanabilen bir yapıda olmalıdır. Kullanıcıların masaüstünde ve mobilde aynı şekilde tüm site işlevlerini kullanabilmeleri gerekir.

Site Yapısı ve Kullanılabilirlik

Mağaza sayfanızı, aramayı ve kullanımı kolaylaştıracak şekilde yapılandırmalısınız. Başlıklar, alt başlıklar, madde işaretli veya numaralı listeler ve boşluklar sayfaları kolayca taranabilir yapar. Başka bir kullanıcı deneyimi en iyi uygulaması, sitenizin tüm sayfalarının ana sayfanızdan birkaç tıklama mesafede olmasını sağlamaktır. E-ticaret için, insanların aradıkları ürünü mümkün olan en kısa sürede bulmalarını istersiniz.
Bunu, ürünleri geniş kategorilere, ardından daha spesifik olanlara ayırarak yapabilirsiniz. Örneğin, ayakkabı web siteniz ürünleri "erkek" ve "kadın" olarak ayırabilir,
sonra bu kategorileri "sneaker", "bot" veya "sandalet" gibi kategorilere ayırabilir. E-ticaret mağazaları genellikle sayfalarında bloglar gibi sitelere göre düşük veya "ince" içeriklere sahiptir. Ayrıca içerik çoğaltma sorunuyla da başa çıkmak zorundadırlar - bazı ürünler birden fazla kategoriye uyar ve birden fazla sayfada görüntülenir. Bunu çözmek için, belirli sayfaların koduna kanonik etiket eklemek faydalıdır - bu etiketler Google'a hangi sayfanın ana versiyon olduğunu söyler.

İç Bağlantılar

İç bağlantılar, bir konuda bir sitenin Google'ın gözündeki otoritesini artırır. İç bağlantı, web sitenizin bir sayfasını diğerine bağladığınız zaman gerçekleşir. Anahtar kelimelerde olduğu gibi, bu tekniği aşırı kullanmamaya dikkat edin, çünkü anahtar kelime doldurma gibi aynı şekilde cezalandırılabilirsiniz.
Örneğin, işletmenizde biriyle daha fazla bilgi için iletişime geçilmesi gerektiğini belirttiğinizde, bu metni iletişim sayfanıza bağlamak doğal olur. Daha önce blog yazdığınız bir konudan bahsederken, o blog girişine bağlantı vererek daha fazla trafik almasını sağlayabilirsiniz.

Çok fazla iç bağlantı, sitenizin otoritesini seyreltebilir, bu nedenle sadece mantıklı olduğunda kullanın. İç bağlantılar için kendi çapa metninizi oluşturabildiğinizden, her birini benzersiz yapmak iyi bir fikirdir. Çift çapa metni, Google'ın tarayıcılarının sayfanızın meşru olmadığını düşünmesine neden olabilir.

Etkileyici Ürün Açıklamaları Yazın

Ziyaretçilerinizin ürün sayfasına ulaştığında ödeme yapan müşterilere dönüşmesini istiyorsanız, kaliteli ürün açıklamalarına sahip olmak önemlidir. Ürün sayfaları, ilgili görseller ve satış kopyası kullanılarak dönüşüm sağlamak üzere yazılmalıdır.

Ancak, ürün açıklamalarınızın aynı zamanda arama motorları için optimize edilmiş olması gerekiyor. İlgili anahtar kelimeleri zaten araştırdınız, şimdi bu anahtar kelimeleri mümkün olduğunca ürün açıklamalarına dahil etmek ve farklı ürün açıklamalarında aynı anahtar kelimeleri tekrar tekrar kullanmamak suretiyle arama motorlarının hangi sayfaları hangi anahtar kelimeler için sıralayacağını belirlemeniz gerekiyor.

Etkileyici ürün açıklamaları yazmak için, müşterilerinizi ve ürün sayfalarınızı ziyaret ettiklerinde ne aradıklarını düşünün. Çoğu durumda, sorunlarını çözen kaliteli bir ürün arıyor olacaklar. Örneğin, dökme çay arayan biri, çayın nerede yetiştirildiği ve beklenen tatlar hakkında özellikler arayacaktır.

Ürün açıklamalarınız uzun olmak zorunda değildir ve olmamalıdır. Bunun yerine, ziyaretçilerin ürünü anlamalarına ve satın almaya ikna olmalarına yardımcı olacak şekilde detaylı olmalıdırlar.

Görseller İçin Alt Metinler Yazın

Alt metinler, arama motorlarının web sitesindeki metinleri okuyabildikleri gibi fotoğrafları okuyamadıklarından, fotoğrafları anlamalarına yardımcı olur. Google gibi arama motorları görselleri göremediğinden, bir görüntünün ne gösterdiğini anlamak için açıklamalara ihtiyaç duyarlar. Alternatif metin veya alt metin, arama motorlarının bir sayfadaki içeriği daha iyi anlamaları için gerekli açıklamayı sağlar.

Alt metinler, SEO için önemlidir çünkü hedef anahtar kelimelerinizle görselleri tanımlayabilir ve arama motorlarının sayfalarınızı hedef anahtar kelimeler için sıralamasına yardımcı olabilirsiniz. Alt metinler, ayrıca görme engelli kişiler için bir web sitesinin erişilebilirliğini artırmak amacıyla ekran okuyucuları tarafından da kullanılır. Bu nedenle, alt metinlerinize anahtar kelime doldurmadan kaçınmalısınız. Bunun yerine, alt metinlerin hâlâ mantıklı olduğu sürece hedef anahtar kelimelerinizi kullanarak insanlar ve arama motorları için alt metinler yazın.

Unutmayın, Google ve diğer arama motorlarının amacı, insanların arama sorgularına ve niyetlerine dayalı olarak ilgili içerik bulmalarına yardımcı olmaktır. Alt metinlerinize anahtar kelimeler doldurursanız, kullanıcıları umursamadığınızı ve bunun yerine arama motorlarını hedeflemeye çalıştığınızı göstermiş olursunuz.

İkiz İçerikten Kaçının

İkiz içerik, web üzerinde birden fazla yerde tekrarlanan içeriktir. İkiz içerik kendi web sitenizde görünebileceği gibi, başka bir web sitesinden kopyalanıp sitenize yerleştirilebilir de. E-ticaret web siteleri, özellikle ürünlerini bir üreticiden aldıklarında, başka bir web sitesinden ürün açıklamalarını yeniden kullandıklarında bazen ikiz içeriğe sahip olabilirler. Ancak, bu, sıralamalarınıza zarar verebileceği ve çevrimiçi görünürlük kazanmanızı engelleyebileceği için yapmaktan kaçınılmalıdır.

İkiz içerik yerine, ziyaretçilerinizi bilgilendiren, eğiten ve etkileşimde bulunan benzersiz içerikler oluşturun. Başka bir şirket tarafından sizin için zaten oluşturulmuş ürün açıklamalarını veya içeriği yeniden yazmak zaman alıcı olsa da, web içeriğinizin rakiplerinizin üzerinde sıralanma şansını artırmak için buna değer. Her türlü ikiz içerikten kaçınmalısınız, sadece ürün açıklamaları değil. Başka bir kaynaktan alınan blog gönderilerini veya sizin olmayan içeriği kopyalarsanız, arama motorları tarafından cezalandırılabilirsiniz. Sonuç olarak, e-ticaret pazarlama amaçları için o içeriği kullanma izniniz olsa bile, web sitenizde içerik kopyalamak risk almaya değmez.

URL'leri Kısa ve Öz Tutun

Karmaşık URL'ler, hangi sayfaların web sitenizin hiyerarşisinde diğer sayfalarla ilişkili olduğunu anlayamadıklarından, arama motorlarının sitenizi taramasını zorlaştırır. Öte yandan, kısa ve öz URL'ler, web sitesi ziyaretçilerine çok derine dalmadan önce bir web sitesinin ne hakkında olduğunu söyleyerek kullanıcı deneyimini iyileştirir. URL'lerinizde anahtar kelimeleri kullanmalısınız ancak sadece mantıklı olduğunda. URL'lerde anahtar kelime doldurmak daha çok zarar vereceğinden, arama motorları yerine kullanıcı deneyimine odaklanın.

Web Sitenizin Hızlı Yüklenmesini Sağlayın

Sayfa hızı, dikkate almanız gereken başka bir SEO faktörüdür. Teknik SEO'nun bir parçası olan yükleme süresi, web sitenizin genel performansını etkiler. Örneğin, web siteniz yavaş yükleniyorsa, ziyaretçilerin sabırsızlanarak sayfayı tamamen terk etmelerini bekleyebilirsiniz. Sayfa hızı, dönüşümlerinizi etkileyebileceği gibi, organik web siteniz trafiğini de etkileyebilir.

Sayfa hızı, doğrudan bir sıralama faktörüdür, bu nedenle sayfa hızını iyileştirmek, sıralamaları ve görünürlüğü artırabilir. Sayfa hızı, sitenizden hemen çıkma oranlarını azaltır ve web sitenizde görüntülenen sayfa sayısını artırır. Elbette, ziyaretçilerin bir sayfanın yüklenmesini beklemek zorunda kalmayacakları için dönüşüm oranınızı da iyileştirebilir. Web sitenizin yükleme sürelerini optimize etmenin birkaç yolu, görselleri sıkıştırmak, web sitenizi önbelleğe almak ve işlev görmesi için gereken kod miktarını azaltmak amacıyla web sitenizin kodunu optimize etmektir.

E-Ticaret Sitenizi Canlandırın

E-ticaret sitenizin SEO’sunu güçlendirmek ve içeriğinizi kaliteli tutmak için pek çok yol var. Öncelikle, ürünlerinize uygun en iyi kelimeleri bulup, onları sitenize akıllıca yerleştirmeniz gerekiyor. Sonra, kullanıcıların sitenizde rahatça gezinebilmeleri için sayfalarınızın düzenli ve anlaşılır olmasına özen gösterin. Böylece hem sitenizi daha görünür kılabilir hem de çevrimiçi satışlarınızı artırabilirsiniz.

Burakhan Ali Rıza ERGÜN

02 Kasım 2023
Bu gönderiyi paylaş
Etiket
Eğitim