Profesyonellerin Tercih Ettiği E-Ticaret Alt YapısınıHemen Kullanmaya başlayın!
0850 259 33 33 - 7/24
İletişime Geçin

Farktör ile E-ticarete "Teknolojik Dokunuş"

Türkiyenin En Gelişmiş E-Ticaret Platformu “Farktör’de”
farktorPhoto
blogImage
Eğitim
Müşteri Sadakati Yaratma ve Tekrar Satışları Teşvik Etme Yöntemleri

Alışveriş yapanları geri getirin ve müşterilerinizin yaşam boyu değerini artırın.

Müşteriler sadece ürünleri veya hizmetleri beğendikleri için bir şirketten alışveriş yapmazlar. İşletmeyle pozitif bir bağlantı hissettiklerinden dolayı alışveriş yaparlar ve tekrarlayan müşterilere dönüşürler. Bir müşteriniz olduğunda, onları tekrar eden müşterilere dönüştürmeye yatırım yapmak maliyet açısından mantıklıdır. Tekrar eden müşterileri oluşturmak, yeni müşterileri çekmekten daha kolaydır. Mevcut bir müşteriyle müşteri sadakati kurmak, yepyeni müşterileri çekmekten çok daha maliyet etkilidir. Tekrarlayan müşteriler hakkında şu etkileyici istatistikleri düşünün:

-Yeni bir müşteri edinmek, tekrar eden bir müşteri oluşturmaktan beş kat daha maliyetli olabilir.

-Müşteri sadakatini sadece %5 artırmak, kârı %25 ila %95 oranında artırabilir.

-Mevcut bir müşteriye satış başarısı %60 ila %70'tir, yeni bir müşteriye satış başarısı ise %5 ila %20 arasındadır.

-Pareto ilkesi, işinizin %80'inin müşterilerinizin %20'sinden geleceğini ünlü bir şekilde belirtir.

Shopify'da Ürün Pazarlama Direktörü olan Deana Thornton, "Yeni alıcıları çekmek önemlidir, ancak mevcut müşterilere tekrar tekrar satmak da işletme maliyetinizi düşürmek için iyidir," diyor. "Tekrar satın almaları teşvik eden stratejilere sahip olmak işletmenizi sürdürülebilir kılar ve size uzun ömürlülük kazandırır."

Kitleyle bir ilişki kurmak, onları ilgili tutacak ve daha fazlası için geri gelmelerini sağlayacaktır. Daha fazla tekrar eden müşteri ilham almak ve sadık müşterilerle daha karlı ilişkiler kurmak için bu ipuçlarını kullanın.

Müşterilerinizi Anlama

Bir arkadaşınıza ya da sevdiğiniz birine hediye aldığınızda, gerçekten önemli olanın düşüncenin olduğunu bilirsiniz. Başka bir deyişle, en çok değeri olan ve en büyük etkiyi yaratan hediyeler, ardında düşünceli bir değerlendirme olanlardır. Hedef kitleniz de farklı değil. En büyük etkiye sahip olan pazarlama kampanyaları ve girişimler, hedef kitlenize özel olarak dikkatlice tasarlanmıştır. Ancak bunu yapmak için, hedef kitlenizi anlamanız gerekir. Bu da demek oluyor ki, hedef kitlenizin ana özelliklerini tanımlamanız gerekmektedir.

Hedef Kitlenizi Tanımlayarak Müşteri Tutarlılığını Artırın

Hiçbir hedef kitle monolitik bir yapıya sahip değilken, muhtemelen kalıcı bir bağlantı kurmak için değerlendirebileceğiniz benzer özelliklere sahiptirler. Bu özellikleri tanımladığınızda, ideal müşterinizi kurgusal olarak temsil edecek bir hedef müşteri profili (veya alıcı persona) oluşturabilirsiniz. Bu detaylı profil, tekrar müşteri olmasını istediğiniz bireyin özelliklerini, davranışlarını, tercihlerini, motivasyonlarını ve zorluklarını tanımlar. Alıcı profili, ideal müşterilerinizle daha kişisel ve etkili pazarlama kampanyaları oluşturmanızda kritik bir rol oynayabilir.

Müşteri Davranışları ve Tercihlerini Analiz Edin

Alıcı profiliniz sürekli olarak gelişmelidir - tıpkı tekrar eden bir müşterinin ilgi alanları ve tercihleri gibi. Hedef kitlenizin değişen davranışlarına ve tercihlerine dayanarak profili hassas bir şekilde ayarladığınızdan emin olun.

Müşteri Deneyimini Basit Tutun

Müşterileriniz para kazanmak için zor çalışır; onların harcamak için zor çalışmalarını bekleyemezsiniz. Müşteriler, kolay, sorunsuz ve engelsiz bir deneyim yaşarlarsa satın alma olasılıkları ve tekrar müşteri olma olasılıkları çok daha yüksektir. İnsanların web sitenize tekrar geri gelmelerini teşvik etmek için hızlı bir satın alma yoluna sahip olmalısınız. Web sitenize geldiklerinde, aradıklarını hızlı bir şekilde bulabilmeliler. Müşterilerin tekrar tekrar dönmek isteyeceği bir web sitesi tasarlamak için şu temel unsurları aklınızda bulundurun:

Önemli bilgilere kolayca erişilebilir kılın.

Fiyatlandırma, müşteri hesapları, sipariş durumu ve diğer temel bilgiler kolayca bulunabilmelidir. Bir promosyon yapıyorsanız, çağrıda bulunma (CTA) işlevinizin ana sayfanızda ve tüm açılış sayfalarınızda öne çıktığından emin olun.

Sitenizin kolayca aranabilir olmasını sağlayın.

Sitenizin organizasyonu ve etiketlemesi olan taksonomiye dikkat edin ve sattıklarınızı tanımlamak için tekrar müşterilerinizin kullandığı dili kullanın. İyi bir web sitesi taksonomisi, insanların satın almak istediklerini kolayca bulmalarını sağlar.

Ürünlerinizi sergileyin.

Ürünlerinizin veya hizmetlerinizin en iyi özelliklerini vurgulayan görseller, müşterilerin satın almasını teşvik edebilir. Ürünlerinizi ve markanızı doğru bir şekilde temsil eden görseller seçin. Bu, ürünleri her açıdan gösteren 360 derece görüntüler ya da önemli detayları veya tasarım özelliklerini vurgulayan yakın planlar olabilir.

Yorumlarla satın almaları teşvik edin.

Alıcıların %75'i ürünleri değerlendirmek için yorumları kullanır. Tekrar müşterilere veya son zamanlarda bir satın alma yapan kişilere otomatik bir e-posta göndererek ürün hakkında veya deneyimleri hakkında bir yorum paylaşmalarını isteyebilirsiniz.

Mobil uyumlu olun.

Daha fazla alıcı mobil cihazlar aracılığıyla satın alma yapıyor. Sorunsuz bir mobil işlem süreci için gerekli düzenlemeleri yapın. Mobil deneyiminizi göz ardı etmeyin. Her şeyin doğru bir şekilde gösterildiğinden emin olun. Mobil sitenizde veya uygulamanızda gezinmek ve alışveriş yapmak masaüstünde olduğu kadar kolay olmalıdır.

Cevapları kolayca alın.

Sitenizi ziyaret eden kişiler, ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında soruları olabilir, bu nedenle cevap alabilmelerini sağlamalısınız. Her sayfanın, müşteri hizmetleri ile e-posta veya telefonla bağlantı kurmak için bağlantılara sahip olması gerekir ya da basit sorulara hızla cevap almak için canlı sohbet fonksiyonunu düşünebilirsiniz.

Sosyal Medya ile Markanızı İnşa Edin

Sosyal medya, markanızın ve web sitenizin bir uzantısı olmalıdır. İşletmenizle otantik ilişkiler kurmanıza yardımcı olur. Sosyal gönderileri oluşturmak ve planlamak kolaydır. Topluluğa nasıl katkıda bulunduğunuzu göstermek, hedef kitlenizle daha derin bir bağlantı kurmak ve tekrar iş yapmayı teşvik etmek için sosyal medyayı birçok şekilde kullanabilirsiniz.

Haberleri paylaşın.

Takipçilerinizi web sitenizdeki yeni ürünler ve özel promosyonlar hakkında güncel tutun. Hızla tükenen popüler ürünlerin tekrar stokta olacağı zaman hakkında insanlara önceden bilgi vermek için de harika bir yol olabilir.

Ekibinizi sergileyin.

Sosyal medyayı, ekibinizdeki insanları müşterilerinize tanıtmak için kullanın. Markanıza insan yüzü koymak, sadakat ve savunuculuk duygusu oluşturmada yardımcı olabilecek duygusal bir bağlantı kurar.

İyi işleri vurgulayın.

Sosyal medya, şirketinizin değerlerini hedef kitlenizle paylaşmanıza yardımcı olabilir. Topluluk veya kâr amacı gütmeyen organizasyonlarla çalışıyorsanız, sosyal medya bu bağlantıyı duyurabilir ve bu süreçte desteklediğiniz organizasyonlara bir sinyal artışı sağlayabilir.

Kitleyle etkileşim kurun.

Sosyal kanallarınızda anketler ve yarışmalarla sohbetler başlatın. Bunları tatiller, özel etkinlikler veya hedef kitlenizin önemsediği diğer tarihlerle ilişkilendirebilirsiniz.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği teşvik edin.

Hayranlarınızın ürünleriniz hakkında paylaştığı fotoğrafları, videoları ve diğer içerikleri yeniden paylaşmak, erişiminizi genişletmenin harika bir yoludur. Takipçilerinizi, gönderileri organize tutmak ve kolayca bulabilmek için bir imza hashtag'ini kullanmaları ve takip etmeleri için teşvik edin.

Tekrar hedeflemeyi deneyin.

Tekrar hedefleme reklamları, web sitenizdeki ürünleri inceleyen ancak satın almalarını tamamlamayan daha fazla tekrar müşteriyi geri getirebilir. E-posta ile birleştirildiğinde, Facebook ve Instagram gibi web sitelerindeki tekrar hedefleme reklamları daha fazla web sitesi trafiği sağlayabilir.

Sadakat Programı Oluşturarak Tekrarlayan Müşterilerinizi Teşvik Edin

Sadakat programları, tekrarlayan müşteri kazanımını destekler ve etkileşimi artırır. İndirimler, ücretsiz hediyeler sunmak ve ürünlere özel ya da erken erişim sağlamak, hayranlarınızın markanıza değer verdiğini ve bağlandığını hissetmelerini sağlar. Ayrıca, harcama seviyelerine veya programdaki kalış süresine bağlı olarak en iyi tekrarlayan müşterilere yönelik üst düzey ayrıcalıklar sunan üyelik seviyeleri oluşturabilirsiniz. Oluşturacağınız programın türü, iş modelinize ve nişinize bağlı olacaktır. Bunu müşterilerinize özel hale getirin ve sunulan teşviklerin onlar için değer kattığından emin olun. Bazı gruplar, ücretsiz 2 günlük kargo gibi ayrıcalıkları sevebilirken, diğerleri mevsimlik ürünlere erken erişimi tercih edebilir.

Müşteri Memnuniyetini Güçlendirmek için Sık İletişim Kurun

Müşterilerin aklında kalmak ve tekrar satın alma hazırlığı içindeyken orada olabilmek için kişiselleştirilmiş iletişimlerle sürekli temas halinde olmalısınız. Müşterilerinizin neye değer verdiğini ve neye ihtiyaç duyduğunu gösteren e-posta mesajları, bu bağlılığı teşvik etmek için en etkili yollardan biridir. Pazarlama otomasyonu, müşteri alışkanlıklarına ve davranışlarına dayalı olarak tetiklenen e-posta mesajları oluşturmanıza ve göndermenize yardımcı olabilir. Otomasyonu kullanarak, web sitenizin müşterinin satın alma yolculuğunda tercih edilen destinasyon olmasını sağlayın.

Popüler ürünleri tanıtın.

En çok satanlarınıza ve yeni gelen ürünlere dikkat çekmek için, müşterilerin beğenebileceği ürünleri vurgulayan e-postalar gönderin.

Yeni müşteriler hoş geldiniz.

Bir hoş geldiniz e-posta serisi, takipçilerinizi işletmenizle bağlantı kurmalarına ve daha fazla bilgi için web sitenize geri dönmelerine yardımcı olabilir.

Yeni ve tekrarlayan müşterilere her zaman teşekkür edin.

Satın alma işlemlerinin ardından gönderilen takip e-postaları, insanlara işlerine verdiğiniz değeri gösterir. Ayrıca, değerlendirme talebinde bulunmak veya diğer ürünleri önermek için kolay bir yol sunarlar.

Hatırlatmalarda bulunun.

Terkedilmiş sepet e-postaları, müşterileri satın alma işlemini tamamlamaları için cesaretlendirebilir.

Özel günleri kutlayın.

Doğum günü veya yıldönümü mesajları — muhtemelen bir indirim veya teklif içeren — insanlara özel olduklarını hissettirebilir ve tekrar alışveriş yapmalarını teşvik edebilir.

Tekrarlayan müşterilerinizi motive edin.

Yeniden bağlantı e-postaları, son zamanlarda alışveriş yapmamış müşterileri geri getirebilir. Yeni ürünler veya hoş geldiniz tekrar teklifi veya indirimi ekleyin.

Tekrarlayan Müşterileri Teşvik Etmek İçin Ödüller Sunun

Özel teklifler veya promosyonlarla tekrar satın almaları teşvik edin. Bunlar, harcama seviyesine veya daha önce satın alınan ürün tipine göre olabilir. Müşterilerinizin tekrar satın alma eğilimini artıracak unsurları düşünün. Müşterilerinizi satın almaya teşvik edebilecek birçok türde ödüller sunabilirsiniz.

Promosyonlar:'Bir alana bir bedava' teklifleri veya yüzde indirimler, insanları tekrar satın almaya teşvik etmede oldukça etkili olabilir. Hangi tekliflerin izleyici kitleniz tarafından daha çok yanıt aldığını görmek için farklı teklifleri test edin.
Ücretsiz Kargo:Tüketicilerin %65'i sepetlerine ürün eklerken işletmenin ücretsiz kargo sınırını kontrol ediyor, bu da insanları web sitenizden alışveriş yapmaya yönlendirmede güçlü bir yol olabilir.
Ücretsiz İadeler:Bir ürünü satın almadan önce görememek veya dokunamamak bazı alışveriş yapanlar için caydırıcı bir etken olabilir; "Yapılan bir araştırmasına göre, %78'i iadelerin ücretsiz olduğu online perakendecilerden daha fazla alışveriş yapma olasılığının yüksek olduğunu söylüyor.
Sürpriz ve Memnuniyet:Herkes (neredeyse herkes) sürprizleri sever. En iyi müşterilerinizi sürpriz ve memnuniyet hediyesiyle ödüllendirmek, markanızı hatırlanır kılacak ve sadakatlerini güçlendirecektir. Ayrıca, müşterilerinizi sürprizlerini özel bir hashtag ile paylaşmaya teşvik ederek, sosyal varlığınızı ve satışlarınızı da artırabilirsiniz.

Tekrarlayan Müşteriler Oluşturmak için Ürün Tekliflerini Geliştirin

E-ticaret dünyasında her şey sürekli değişiyor. Eğer hâlâ birkaç yıl önceki ürünlerinizi satıyorsanız, büyük bir fırsatı kaçırıyor olabilirsiniz. Ürünlerinizin tekrarlayan müşterilerinizin değişen ihtiyaçlarına uygun olarak sürekli yenilenmesi gerekiyor.

Farklı fiyat seçenekleri sunan bir ürünün çeşitli modellerini çıkarmak ya da tamamen yeni ürünler eklemek gibi. Ürün yelpazenizi genişletmek, markanızı canlı ve ilgi çekici tutmaya yardımcı olabilir, böylece hem eski müşterilerinizi koruyabilir hem de yeni müşteriler kazanabilirsiniz. Yani bu durum hem sizin hem de müşterileriniz için kazançlı bir hamle olabilir!

Müşterilerle Yetinmeyin, Hayranlar Yaratın

Tekrarlayan satışları teşvik etmek ve müşteri sadakati oluşturmak biraz çaba gerektirse de, uzun vadede elde edeceğiniz faydalar buna değer olacaktır. Tekrarlayan işleri teşvik ettiğinizde, bir kişinin işletmenize kattığı ömür boyu değeri artırırsınız.

Yunus Emre Ulusal

22 Ekim 2023
Bu gönderiyi paylaş
Etiket
Eğitim